Sitemizde şuan toplam 966 film bulunmaktadır.

Cengiz Han Mongol

3.724 Defa
Facebook'ta Paylaş! Facebook'ta Paylaşın
Tweet'te Paylaş! Twitter'da Paylaşın
LinkedIn'de Paylaş! Linkedin'de Paylaşın
Googlede ARA! Google'da Arayın
FILM BILGILERI 11 Ağustos Pazartesi 2014 3:06 Eklendi
Cengiz Han Mongol

1192 Yıllarının anlatıldığı sinemada Moğol imparatoru olan Timuçin Lakabı Cengizhan’ın hayatından ve savaşlarından kesitler anlatılmaktadır. Timuçinin Babası Kaan’dır ve adamlarıyla at üstünde giderken bir grubun yanında mola verir. Mola verdikleri onun düşmanı olan kabilelerden bir grupdur. Ama yinede onların yanında mole verirler ve iki grup birbirine mola yerinde saldırmaz, karşılıklı şarap, süt ikram ederler. Kaan sütü içer ve adamlarıyla yoluna devam eder. Yolda kötüleşir, zehirlendiğini anlasada çok geç kalmıştır, oraya yığılır kalır vefat eder. Oğlu Tümuçin daha 9 yaşında bir çocuktur, hemen babasını yanına koşar, adamları ise Kaan’ın ölmesini fırsat bilerek babadan oğula geçen Kaan’lığa uymazlar çünkü Timuçin daha çok küçüktür.

Targutay ihanet eden adamların lideri olur ve ölen Kaan’ın obasını basarak ondan kalan tüm hayvanları ve ganimetlere el koyarlar. Geleneklere göre Moğollar düşman olsalar bile küçük çocukları öldüremiyorlardı, bu nedenle Targutay Timuçini orada öldürmedi. Onun büyümesini bekleyip daha sonra öldürecem desede bir çok defa onu yakalayıp öldürmek istedi. Fakat Timuçin her defasında bir yolunu bulup kaçmayı başardı. Timuçin artık büyümüştü ama çok yalnız ve güçsüzdü, bu nedenle sürekli Targutay’dan kaçmak zorunda kalıyordu. Bir gün annesini karısıyla birlikte ziyarete gelen Timuçin bir grup eşkiyanının baskınına uğrarar ve kaçarken okla sırtından vurulup çok ağır yaralanır. Bunu gören eşi kendini feda ederek Timuçinin atına kırbacı vurup uzaklaşmasını sağlar ve kendi orada kalarak yakalanır. Aradan geçen zamanda Timuçin iyileşip eşkiyaların obasını basarak karısını kurtarır. Timuçin çocuk iken Camoka adındaki bir çocukla kan kardeşi olmuştu. Büyüyünce güçlerini birleştiren
iki arkadaş başka kavimlere saldırıp onlardan aldıkları ganimetleri kendi aralarında paylaşıyorlardı. Fakat Camoka ganimetin büyük kısmını alıyor kalanı Timuçine bırakıyordu. Timuçin kendine kalan payın onda birini kendine alıyor, Kalanını kendi adamlarına ve savaşta ölen adamlarının ailelerine veriyordu. Bu adil davranışı Camokanın adamlarınından ikisi Timuçinin tarafına geçmesine sebep olmuştu. Timuçin Kaan olmuştu ama etrafında daha 20-30 adamdan başka kimse yoktu. Camokanın kardeşi kötü biriydi sürekli bir fitnelik düşünüyordu, gizlice gelip Timuçinin hayvanlarını çalmaya kalkıca onu tanımayan sürünün başındaki savaşçılar tarafından öldürülür. Ölen kişinin Camokanın kardeşi olması Camoka ile Timuçin arasında baaşlayacak büyük bir savaşın başlangıcı olacaktır.

Bu da yetmezmiş gibi eski düşmanı Targutay da Camoka’ya destek verip güçlerini birleştirerek Timuçine saldırır. iyi bir savaş zekası olan Timuçin adamlarını yüksek bir dağın tepesine çıkartarak mevzi yapıp Camoka ve Targutay’ın birliklerinin saldırmasını bekler. Çok adam öldürsede gelen düşmanın sayı olarak onlardan 10 kat daha fazla olması nedeniyle esir düşmekten kurtulamaz. Timuçini ve sağ kalan adamlarını esir pazarında köle olarak satarlar. Oraya gelen zenginlerden bir çinli tüccar onu almak isteyince yanındaki bilge yaşlı adam tarafından onu almaması gerektiğini o kölede ülkelerini yıkacağına dair bazı kehanetler gördüğünü söylesede, tüccar onu alıp demir bir kafeste sergileyeceğini söyler ve satın alır. Daha sonra karısı gelip onu oradan kurtaracaktır. Timuçin karısıyla oradan kaçıp evine döner, biri kız biri erkek olmak üzere iki tane çocuğu olan Timuçin çocuklarını eğitmeye başlar. Timiçinin adamlarının sayısı iyice artar ve büyük bir orduya ulaşır, Camokanında askerleri çoktur. Ve iki ezeli düşman yine savaşırlar. Timuçin bu savaştan galip çıkar, bu savaşta Targutay ölür, Camoka ise esir düşer. Timuçin merhametli biridir ve Camokayı serbest bırakır. Bundan sonra 1206 yıllarına gelindiğinde Timuçin dünyanın Moğolistanın Kaanı olmuş ve dünyanın yarısını fethetmiştir.

Tür: Biyografi Filmleri, Dram Filmleri, Macera Filmleri, Savaş Filmleri, Tarihi Filmler, Türkçe Dublaj Filmler, Yabancı Filmler

Yapım: Rusya

IMDB Puanı: 7.3

Yönetmen: Sergey Bodrov

Oyuncular: Khulan Chuluun, Amadu Mamadakov, Tadanobu Asano

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?
 

BENZER FILMLER
Can Dostum
4.300 Defa izlenme
Beasts of No Nation
8.903 Defa izlenme
Landmine Goes Click
13.803 Defa izlenme